40 YEARS OF CYCLING
LAPIERRE XELIUS DRS 6.0
Designed for high speed & engineered to defy the laws of physics. With longer seat stays, that are free to move and flex more in vertial and lateral compliance and a free seat tube along its entire length weight is saved because the seat stays are fixed in a area of low mechanical stress and vibrations are dispersed along the top tube.
| Frame | Carbon Gents |
| Fork | Lapierre Carbon UD SLI |
| Headset | Acros Integrated Integrated |
| Stem | Lapierre Not Adjustable Alloy, semi-int. routing, -10°, 31.8 mm, L: 110 mm |
| Handlebar | Lapierre Drop bar Carbon Aero, Drop: 130 mm, Reach: 70 mm, Flare: 5° |
| Bar Tape / Grip | Lapierre |
| Brake Calipers | Shimano Hydraulic Disc brake 105 R7170, 160 mm |
| Tyres | Schwalbe One Performance, RaceGuard, MicroSkin 25-622 |
| Wheels | DT Swiss E1800 Spline 30 mm, Centerlock, Tubeless compatible |
| Front Derailleur | Shimano 105 Di2 R7150 Brazed-On |
| Rear Derailleur | Shimano 105 Di2 R7150, 12s |
| Shift Levers | Shimano Shift-brake lever 105 ST-R7170 Shimano Shift-brake lever 105 ST-R7170 |
| Chain | Shimano Chain CN-M7100 12s |
| Cassette | Shimano Cassette 105 CS-R7101-12, HG |
| Chainset | Shimano 105 R7100 |
| Bottom Bracket | Shimano PressFit BB71-41B |
| Pedals | VP 335 Clips&Strap |
| Saddle | Prologo Race Dimension STN rails |
| Seat Post | Lapierre Non Suspension Carbon, Xelius DRS, 0 mm Offset, L: 400 mm |
| Colours | Beige |
| Sizes | L, M, XL |
GET IN TOUCH WITH US TO FIND OUT MORE ABOUT THIS BIKE!
3 – 5 Chester Road East
Shotton
Deeside
CH5 1QA
Tel: 01244 831110
Mon – Fri 9:00am – 5:00pm Saturday 9:00am – 4:00pm Sunday – Closed
3 – 5 Chester Road East Shotton Deeside CH5 1QA Tel: 01244 831110 Mon – Fri 9:00am – 5:30pm Saturday 9:00am – 5:00pm Sunday – Closed






