40 YEARS OF CYCLING
LAPIERRE PULSIUM 6.0
A versatile bike concept suited to endurance cycling, sportives, as well as bikepacking. With its sportier position for a perfect balance between race responsiveness and stability.
| Frame | Carbon Gents |
| Fork | Lapierre Carbon UD SL |
| Headset | Acros Integrated Integrated |
| Stem | Lapierre Not Adjustable internal routing, -10° : 31.8 mm, L:100 mm |
| Handlebar | Lapierre Drop bar Alloy, Drop: 120 mm, Reach: 70 mm, Flare: 10° |
| Bar Tape / Grip | Lapierre |
| Brake Calipers | Shimano Hydraulic Disc brake 105 Di2 BR-R7170, 160 mm |
| Tyres | Schwalbe One Perf, RaceGuard, MicroSkin, TLE 32-622 |
| Wheels | DT Swiss E1800 Spline 30 mm, Tubeless compatible |
| Front Derailleur | Shimano 105 Di2 R7150 Brazed-On |
| Rear Derailleur | Shimano 105 Di2 R7150, 12s |
| Shift Levers | Shimano Shift-brake lever 105 ST-R7120 Shimano Shift-brake lever 105 ST-R7120 |
| Chain | Shimano Chain CN-M7100 12s |
| Cassette | Shimano Cassette CS-R7100-12, MICRO SPLINE |
| Chainset | Shimano 105 R7100 |
| Bottom Bracket | Shimano PressFit BB71-41B |
| Pedals | VP 335 Clips&Strap |
| Saddle | Fizik Race Aliante R5 150mm |
| Seat Post | Lapierre Non Suspension Alloy, Ø 27.2 mm, L: 350 mm, OFF: 0 mm |
| Colours | Beige |
| Sizes | L, M, XL |
GET IN TOUCH WITH US TO FIND OUT MORE ABOUT THIS BIKE!
3 – 5 Chester Road East
Shotton
Deeside
CH5 1QA
Tel: 01244 831110
Mon – Fri 9:00am – 5:00pm Saturday 9:00am – 4:00pm Sunday – Closed
3 – 5 Chester Road East Shotton Deeside CH5 1QA Tel: 01244 831110 Mon – Fri 9:00am – 5:30pm Saturday 9:00am – 5:00pm Sunday – Closed






